Zochy ekogospochy - Razem lepiej

Idź do spisu treści

Menu główne:

Zochy ekogospochy

Archiwum > 2014

Ludwika z Jezierzan Super Zośką 2014


Wiele przygotowań, prób artystycznych, dyskusji, pisania, proszenia i wreszcie …. udało się fantastycznie. Pogoda i publiczność dopisała, a o resztę zadbali organizatorzy, żeby było na bogato. Niezwykłe i jedyne w swoim rodzaju wydarzenie – prezentacja mody ekologicznej w wykonaniu „młodzieży” stowarzyszeniowej – przeszło najśmielsze oczekiwania, jak wspaniałe cuda można wykreować z surowców wtórnych. Piękna suknia wróżki uszyta z pianki tapicerskiej, cudna suknia i welon ślubny (oczywiście w bieli) i dostojny czarny frak – wszystko z worków foliowych, wspaniała wizytowa suknia z hasłem „Jeszcze się przydam” – też wykonana z reklamówek sklepowych – to trzeba mieć wyobraźnię i pomysł, by nadać tak niezwykłe drugie życie opakowaniom.
Jury (i fundator nagród) z Gminnego Przedsiębiorstwa Komunalnego miało niezwykle trudny wybór. W kategorii najbardziej pomysłowego przebrania zwyciężyła p. Krysia Zielonka, za najpiękniejsze uznano strój p. Ludwiki Manuszewskiej, a za najśmieszniejsze ekologiczne przebranie doceniono strój pary młodej konkurs.  Zocha gospodarna to konkurs smaków, ocena potraw ziemniaczanych, natomiast  konkurs „Zocha artystka” to prezentacje artystyczne gospodyń (piosenki i wiersze). Miło poinformować, że wszechstronną osobowością (modną, artystyczną,  gospodarną i sportową i z wielkim poczuciem humoru) SUPER ZOŚKĄ 2014 została p. Ludwika Manuszewska z Jezierzan.  Wspaniale zaprezentowały swe występy taneczne i wokalne dzieci ze szkół w Staniewicach i w Postominie, natomiast stoisko KRUSu cieszyło się popularnością nie tylko ze względu na konkurs wiedzowy, ale także na możliwość konsultacji dotyczących bezpieczeństwa na wsi. Odbyły się też pokazy akcji gaśniczej z PSP Sławno i pokaz nowoczesnej śmieciarki  z GPK.
Zdobywamy Eko – Paszport to zadania związane z ekologią oraz sportowe konkurencje ekologiczne dostarczyły wiele emocji i wiele nagród. Rzut skarpetką do kosza, czy zaganianie kurczaków do kurnika, butelkowe kręgle to proste zabawy, które można wykonać samemu i świetnie się bawić. Było dużo śmiechu i dużo nagród. W stoisku Gminnego Przedsiębiorstwa Komunalnego można było zasięgnąć porady i zabawić się w różne zabawy. W stoisku Centrum Kultury i Sportu malowano „Mój piękny, ekologiczny świat”. W punkcie medyczny (można zmierzyć poziom cukru i ciśnienie). W Zmysłowej kawiarence (Europejska Akademia Sołtysa) panie zapraszały na kawę, herbatę i przepyszne domowe wypieki, chlebuś ze smaluszkiem i ogóreczkiem. Zrobiono też wietrzenie szaf i za grosze można było kupić coś fajnego. więc można będzie za złotówkę lub 2 -3 złote kupić nowy ciuszek, zabawkę lub książkę.
Festyn już za nami, nagrody rozdane, słowa podziękowań wygłoszone na festynie, niech jeszcze raz dotrą do uczestników i sponsorów. Wszystkim serdecznie dziękuję za wsparcie i pomoc w realizacji globalnej promocji nowoczesnej kobiety wiejskiej, jaką jest tytułowa „Zocha Eko Gospocha”.
Specjalne podziękowania dla naszych darczyńców, którzy wspierają nasze działania.
Są to: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej – program rządowy „Aktywizacja Społeczna Osób Starszych”, Gmina Postomino, Senator RP p. Piotr Zientarski, Centrum Kultury i Sportu, Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Koszalinie, Firma „Megawat” p. Beata i Kazimierz Ordon oraz Danuta i Andrzej Ordon, Żaneta Ordon, Ewelina i Stefan Kwiatkowscy OW „Barka”, Bogumiła i Jacek Wituszyńscy ABC Postomino, Adam Pruske ABC Pieńkowo i Staniewice, Tadeusz Dolik  – Gospodarstwo Specjalistyczne w Nosalinie, Barbara i Norbert Boruccy Piekarnia w Łącku, Robert Szczepański – Wiejski Dom Towarowy Postomino, Zofia Klaja – sklep z pamiątkami w Jarosławcu,  Wiesława Emmerling – Apteka „Agawa” w Postominie,  Danuta i Leszek Haratykowie – Panorama Morska w Jarosławcu.
Nie byłoby tej imprezy, gdyby nie było zaangażowania  Stowarzyszenia „Razem lepiej”. Trzeba mieć wiele odwagi, by wystawiać się na ocenę i robić takie dziwne rzeczy. Stąd specjalne, szczególnie gorące podziękowania dla osób, które pracowały nad przygotowaniem tego festynu: Zofii Długońskiej, Basi Boruckiej, Stasi Krajewskiej, Krysi Zielonce, Tereni Pieniążek, Danusi Kani, Marysi Brzyszcz, Ludwisi Manuszewskiej, Józiowi Rysztak, Heniowi Manuszewskiemu, Michałowi Wiśniewskiemu, Władkowi Kani.
Równie gorące i z serca płynące podziękowania dla osób, które teraz muszą popracować, by ktoś bawić się mógł. I tu dziękuję: Annie Kalinowskie, która podjęła się trudnej roli przewodniczenia komisji oceniającej, Danusi Rąpalskiej, Annie Kasicy,  Jadwidze Czerwińskiej – artystce plastyczce, która zadbała o wystrój i prowadziła konkurs plastyczny, Agnieszce Salwowskiej i Krysi Ciechanowskiej, które prowadziły stoisko „Drugie życie rzeczy”, Marioli Bartnik, Joli Schutta i Agnieszce Zofii Błaszczyk, które opiekowały się „Zmysłową Kawiarenką”, nauczycielom opiekunom występujących dzieci Krysi Gąsiorowskiej, Madzi Woropaj Stępień i Sławkowi Sroce.

Dziękuję też moim współpracownikom, odpowiedzialnym za uczciwy przebieg ekologicznych konkurencji: Patrykowi Salwowskiemu, Angelice Manuszewskiej, Ewie Ornawce, Agnieszce Kowalik, Ani Wasilewskiej oraz pani Ewie Kmieciak, która badała cukier i ciśnienie. A zespołowi Kom-art za cudne granie. Dziękuję także wszystkim Paniom, Pannom i dziewczynkom o imieniu Zofia, które zechciały do przybyć oraz radnym i sołtysom, do wszystkich wysłaliśmy zaproszenia, a przybyło … tak niewielu.  

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego