Wycieczka do Szymbarka - Razem lepiej

Idź do spisu treści

Menu główne:

Wycieczka do Szymbarka

Archiwum > 2011

Spotkanie z historią


Stowarzyszenie na rzecz rozwoju i aktywności Pieńkowo – Pieńkówko „Razem lepiej” w Pieńkowie zorganizowało jesienną wycieczkę krajoznawczą do Szymbarka.
Dzień był wyjątkowo pogodny i przyniósł mnóstwo pozytywnych wrażeń. Zwiedzanie rozpoczęto od Kościerzyny, urokliwego, zadbanego miasta kaszubskiego, słynącego nie tylko z fabryki porcelany (gdzie dokonano zakupu okazjonalnych pamiątek), ale przede wszystkim z gospodarności. Wycieczkowicze zwiedzili miejsce kultu religijnego – Sanktuarium Maryjne oraz rynek miejski z piękną fontanną, podziwiali kamieniczki oraz ład i porządek w mieście.
Docelowym punktem wycieczki był Szymbark, nowoczesny skansen, gdzie tradycja przeplata się z bogatą historią Kaszubów, rozrzuconych po całym świecie. Miejscem tym opiekuje się Centrum Edukacji i Promocji Regionu, przy wydatnym udziale pana Daniela Czapiewskiego, dyrektora firmy DanMar.
Jedną z wielu atrakcji tego miejsca, jest najdłuższa deska świata – 36,83 m, stół noblisty – Lecha Wałęsy. Wielkie wrażenie wśród starszych osób wywarły oryginalne, przetransportowane z ZSRR: Dom Sybiraka i baraki łagrowe. Pobudziło to przykre wspomnienia, podobnie jak pociąg z czerwoną gwiazdą wiozący niewinnych ludzi na zsyłkę syberyjską.
Wielką atrakcją był dom postawiony „na głowie”, „do góry nogami”, gdzie niejednemu turyście zakręciło się w głowie. Nawiązuje ta budowla do naszej – często zakręconej – rzeczywistości, gdzie wiele spraw, przepisów postawionych jest na głowie.
W Szymbarku jest jeszcze wiele miejsc godnych zobaczenia, poznania i… zostawienia finansów zwiedzających. Bogaty spichlerz produktów lokalnych (chleb, wędliny, piwo, przetwory) zachęcają, by poznać, skosztować, i zapłacić. My też tam wszędzie byliśmy.
Zwieńczeniem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Tu urodził się i zamieszkiwał w młodości Józef Wybicki – autor słów naszego „Mazurka Dąbrowskiego” i tu zgromadzone zostały pamiątki z epoki i związane z hymnem.
Do domu wróciliśmy późnym wieczorem, po dniu pełnym wrażeń i nowej wiedzy o naszych bliskich sąsiadach, o tym, co można zrobić dla siebie i dla innych – jeśli się tylko chce i ma zaplecze finansowe.
Wycieczka zorganizowana została w ramach projektu „Nasze małe radości”, współfinansowanego przez Gminę Postomino.

Teresa Rysztak


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego